Jesienne bolączki

Sens wzbogacania swojej diety o dodatkową witaminę D

Wszystkie witaminy są nam niezbędne do życia i bez nich cierpielibyśmy na różne choroby. Nie inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o witaminę D. Wiele osób zakłada, że dla odpowiedniego zdrowia potrzebuje specjalnych suplementów diety, które zawierają jej duże ilości.

Czy ich przyjmowanie jest dobrym pomysłem? I tak, i nie.

Unikaj niedoborów

Na pewno trzeba unikać niedoborów, ponieważ nawet niewielkie ilości poniżej stężeń uznawanych za optymalne mogą powodować różnego rodzaju problemy. Na razie panuje medyczny konsensus, że prawidłowa zawartości witaminy D w naszym ciele jest definiowana przez dość duży przedział i trochę większa czy trochę mniejsza dawka nie powinna robić większej różnicy, jeśli nie spada poniżej określonego powodu. Równocześnie pojawiają się jednak badania, które pokazują związek pomiędzy obniżoną ilością witaminy w organizmie z całym szeregiem bardziej i mniej poważnych chorób. Nie wiadomo, czy zbyt mała ilość witaminy D jest tutaj powodem schorzenia, czynnikiem je ułatwiającym czy może należy je traktować jako efekt schorzenia, ale wiadomo na pewno, że coś jest na rzeczy.

Witamina D

Sens wzbogacania swojej diety o dodatkową witaminę DTakie rozumowanie nie jest jednak powodem wystarczającym do przyjmowania witaminy D w postaci suplementów diety. Bardzo duże ilości tej substancji są bowiem produkowane w naszych własnych tkankach, a jeśli dołożymy do tego zwykłą, zrównoważoną dietę, na pewno nie posiadamy żadnych deficytów. Oczywiście jeśli jesteśmy osobami w miarę aktywnymi przebywającymi przez dłuższy czas na powietrzu każdego dnia.

Suplementacja na pewno staje się konieczna u osób mających problemy z wchłanianiem witaminy D, przebywających na powietrzu bardzo krótko i u tej części społeczeństwa, która cierpi na choroby związane z metabolizmem. Suplementacja staje się istotna zwłaszcza po przekroczeniu 60 roku życia, kiedy różne procesy zachodzące w organizmie stają się mniej wydajne i potrzebują więcej witaminy D do działania. Tutaj jednak też nie ma potrzeby prowadzenia typowej suplementacji, ponieważ w zupełności wystarczyć może modyfikacja diety.