Nie wiesz do kiedy najlepiej karmić dziecko piersią?

Nie wiesz do kiedy najlepiej karmić dziecko piersią?

Karmienie piersią to jedna z najwspanialszych przygód w życiu każdej matki. Sęk w tym, że jest to sytuacja jedynie przejściowa i powinna być zakończona, kiedy przychodzi na to czas. Skąd będziemy wiedzieć, kiedy ten czas nadszedł?

Jak długo karmić piersią i tylko piersią?

Naukowcy wyróżniają tutaj dwa okresy. Pierwszy okres to czas, w którym dziecko karmione jest tylko piersią. W kolejnym okresie dziecko będzie przechodziło na inne pokarmy i pierś będzie dodatkiem do jego diety. Nie należy uznawać tego czasu za gorszy. Wręcz przeciwnie, pokarm matki, naturalny pokarm, to absolutnie najlepsza rzecz, jaką możemy podawać małemu dziecku. Jego organizm jest przystosowany do takiego pokarmu i można nawet powiedzieć, że jest bardzo wysoko wyspecjalizowany właśnie do żywienia się mlekiem matki. Nie oznacza to jednak, że na pytanie, jak długo karmić piersią, należy odpowiadać, że tak długo, jak to tylko możliwe. Nie, dziecko z czasem się zmienia i pokarm matki nie jest już dla niego optymalny. Następuje to w wieku około 6 miesięcy.

Do kiedy karmić piersią jako metodą wspomagającą?

6 miesięcy to bardzo jednoznaczna, jednak nie narzucana odpowiedź na pytanie, jak długo karmić piersią. Dzieci są oczywiście różne i mają różne potrzeby, ale jeśli zastosujemy się do tej zasady, nigdy nie popełnimy błędu. Granica jest bowiem tak naprawdę dość luźna. Ważne jest jednak, by w tym czasie dziecko dostawało już też inne pokarmy, bo po prostu jest do ego przystosowane i sobie poradzi. Nie ma żadnego powodu, by opóźniać moment urozmaicania diety. Taki mieszany sposób karmienia zazwyczaj stosuje się do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia (źródło).

Jak długo karmić piersią, by nie było protestów?

Zmiana sposobu żywienia wcale nie musi oznaczać problemów. Dzieci są ciekawe świata, a że na początku poznają go głównie ustami, nowe jedzenie jest dla nich czymś bardzo ekscytującym. Większość dzieci, po najedzeniu się czymś innym, niż mleko, będzie samodzielnie ograniczało częstość karmień oraz ilość wypijanego mleka. Mimo wszystko, to matka powinna kontrolować ten proces i specjalnie dbać o to, by zwłaszcza starsze dzieci nie były przyssane do piersi tylko dlatego, że są przyzwyczajone do takiego kontaktu z matką.

Zazwyczaj najlepszym podejściem do odstawiania dziecka od piersi całkowicie jest karmienie go stałym pokarmem przed typowymi dla niego porami karmienia piersią. W ten sposób najedzone dziecko chętnie zajmie się czymś innym, a jak przyjdzie pora karmienia piersią, po prostu o tym zapomni i nie będzie się odrywać od swojego nowego zajęcia.