Zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowychWszelkiego rodzaju stany zapalne zatok dotyczą przede wszystkim naszych górnych dróg oddechowych natomiast ból u nasady nosa i dolnej części czoła ma związek z bliskością górnego kanału nosowego. To dlatego wydzielina, która zalega w naszych drogach nosowych nierzadko wywołuje nagły ból promieniujący dokładnie w tym newralgicznym miejscu Leczenie przewlekłego zapalenia zatok jest niezwykle skomplikowanym procesem, szczególnie gdy zaniecha się interwencji u lekarza w jego początkowym etapie.

Co gorsza, stan zapalny zatok może zawędrować później niżej np. do jamy istnej i zębów, atakując zatoki szczękowe. Groźna jest także sama wydzielina spływająca po naszym gardle, która może doprowadzić przede wszystkim do stanu zapalnego dolnych dróg oddechowych. Konsekwencją tego może być przewlekły kaszel jak i czasami nawet stan podgorączkowy oraz ból zębów.

Co tak naprawdę może wywołać zapalenie zatok przynosowych? Spowodowane może ono być na bakteriami, różnego rodzaju środkami chemicznymi, złamaniem przegrody nosowej, alergią lub temperaturą (klimatyzacja jest częstym powodem zmian zapalnych śluzówki). Aby wyleczyć stan zapalny należy najpierw wyeliminować z organizmu daną bakterię czy substancję alergenną.

Dopiero wtedy można zacząć leczenie samych zatok. Tego typu czynniki zewnętrzne wywołują bowiem obrzęk błony śluzowej nosa co w konsekwencji zwęża kanały i sprawia, że bardzo ciężko wydychać nam powietrze. Wytwarza się w takim przypadku w kanalikach nosowych podciśnienie spowodowane nadmiarem śluzu, które jest odpowiedzialne za ból i uczucie „rozsadzania” głowy.

Najczęściej ma on miejsce w górnej części nosa i w okolicach oczu. Może mieć miejsce też łzawienie, silny obrzęk powiek, a w przypadku alergii – swędzenie. Zatoki, które są zainfekowane mogą też zmienić nam smak, a czasem nawet sprawić że na jakiś czas go stracimy. Właśnie z tych licznych konsekwencji i dolegliwości leczenie przewlekłego zapalenia zatok jest żmudne i skomplikowane.