Odszkodowanie i OC

Porady dla matek, które właśnie urodziły dzieci

Porady dla matek, które właśnie urodziły dzieciW sieci oraz specjalnych publikacjach można znaleźć dużą ilość porad dla wszystkich matek, które niedawno urodziły dziecko.

Nie każda taka informacja jest rzeczywiście wartościowa, dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać sprawdzonych i rzetelnych porad. Na początek należy oczywiście zacząć od sprawdzenia informacji niezbędnych przy wypełnianiu wniosku o urlop macierzyński. W końcu jeśli wszystko uda się sprawnie załatwić już na samym początku, to później będzie można cieszyć się długim czasem spędzonym razem ze swoim dzieckiem, co dla młodych matek jest największym skarbem. Jeśli jednak okazałoby się, że jakiś wniosek o urlop macierzyński został odrzucony, to warto zacząć od sprawdzenia, czy zawierał wszystkie poniższe informacje. Bez nich bowiem dokument jest nieważny.

Informacje, które koniecznie muszą się znaleźć we wniosku, to:

– imię i nazwisko kobiety, która urodziła,

– adres pracodawcy oraz jego pełna nazwa,

– aktualna data i nazwa miejscowości,

– typ wniosku, czy wniosek o urlop macierzyński,

– powołanie się na artykuł sto osiemdziesiąty Kodeksu Pracy,

– wskazanie długości urlopu, który w przypadku urodzenia jednego dziecka może wynieść nawet dwadzieścia tygodni,

– imię i nazwisko dziecka (jeśli dzieci jest więcej, to powinny się tam znaleźć imiona wszystkich dzieci, o ile była to ciąża mnoga),

– podpis osoby, która składa wniosek o urlop na dziecko,

– zapis informujący pracodawcę o tym, czy kobieta składa wniosek o urlop macierzyński po raz pierwszy (należy przede wszystkim określić, czy był to pierwszy czy też któryś z kolejnych porodów).

Dzięki zebraniu tych wszystkich informacji i zaprezentowaniu ich w formie czytelnego wniosku, pracownicy działu kadr lub w przypadku mniejszych firm szef, który zajmuje się osobiście wnioskami nie będzie miał żadnych wątpliwości i łatwiej będzie mu zdecydować o przyznaniu urlopu. Gdyby z jakiegoś nieuzasadnionego powodu wniosek został jednak odrzucony, to nie warto rezygnować z możliwości uzyskania czasu na spędzenie go z dzieckiem tylko się odwołać od takiej decyzji.