Poznajmy bliżej włoską pizzę

Poznajmy bliżej włoską pizzę

Coraz chętniej jadamy na mieście. Wyjątkowo popularne są pizzerie. Na ogół większość osób zamawia w nich pizzę. Wszystkich miłośników pizzy zachęcamy oczywiście do odwiedzenia dobrej pizzerii. Jeśli chodzi o Poznań, to najszybciej znajdziemy ją na stronie https://www.pizzadominium.pl/lokale/poznan-c-h-avenida! Zanim jednak zdecydujemy się na zamówienie konkretnego rodzaju pizzy, poznajmy to danie trochę bliżej.

Danie o długim rodowodzie

Historia pizzy sięga czasów przed naszą erą. W starożytności znane były w wielu kulturach płaskie chlebki po upieczeniu posypane czosnkiem i skropione oliwą. Pizza podobna do tej, którą znamy dzisiaj narodziła się dość późno, bo dopiero po odkryciach geograficznych i sprowadzeniu do Europy pierwszych pomidorów. Najstarsza, najsłynniejsza pizza została przygotowana pod koniec XIX wieku w Neapolu dla królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej. Pizza nosi imię królowej. Składa się z pomidorów, mozzarelli i listków bazylii. Włosi jedzą ją skropioną oliwą.

Inne rodzaje pizzy

 Wiele osób uważa, że pizza może być tylko na cienki cieście. Okazuje się jednak, że niekoniecznie. Każdy włoski region ma własne receptury na to danie, nie w każdym składniki układane są na cienkim cieście. Sycylijczycy przygotowują pizzę na grubym cieście i wcale nie jest ona okrągła. Sycylijska pizza jest kwadratowa lub prostokątna. Do przygotowania pizzy wykorzystuje się inne składniki niż w Kampanii. Ta w sycylijskich domach i pizzeriach składa się z anchois, pomidorów, cebuli, ziół i wyrazistego w smaku sera caciocavalloy lub toma. Pizza hawajska największą popularnością cieszy się poza Włochami. Receptura na pizzę hawajską nie powstała zresztą we Włoszech. Wymyślono ją w Kanadzie przeszło 50 lat temu. Składniki pizzy hawajskiej to – poza ciastem oczywiście – szynka i ananasy. Dodatek tych owoców sprawia, że ma ona słodki smak.Sekretem dobrej pizzy jest drożdżowe ciasto, które wyrastało nawet kilkanaście godzin oraz wysokiej jakości składniki. Coraz częściej taką dobrą pizzę można zjeść w Polsce.

Zamów pizze!