Kwiaty na dzień ojca

Jakie są najczęstsze przyczyny bólów brzucha

Jakie są najczęstsze przyczyny bólów brzuchaBadania, które były prowadzone na całym świecie jednoznacznie stwierdzają, że około jedna czwarta naszego społeczeństwa ma problemy z bólem spowodowanym przez skurcz mięśni brzucha. Dolegliwość ta spotyka jednak częściej kobiety niż mężczyzn, szacuje się, iż około 31% kobiet cierpi na tą dolegliwość, natomiast wśród mężczyzn liczba ta wynosi zaledwie 22%.

Najczęściej problemy, jakie wywołuje skurcz brzucha pojawiają się w trzeciej lub czwartej dekadzie życia. Zdecydowana większość wśród ankietowanych pacjentów twierdzi, że skurcze brzucha mogą pojawić się bez żadnego ostrzeżenia, a jedna trzecia wśród badanych osób ma problemy trawienne średnio raz w tygodniu. Najczęstsze przyczyny bólu brzucha to pokarmy, jakie spożywamy.

Proces trawienia

Powinniśmy wiedzieć, że wszystkie narządy, jakie biorą udział w procesie trawienia są bardzo wrażliwe i łatwo je uszkodzić, a najmniejsza nietolerancja na któryś ze składników jedzenia może wpłynąć naprawdę niekorzystnie na nasz żołądek. Jeżeli często spotyka nas niestrawność to powinniśmy pomyśleć o zmianie diety na bardziej bogatą w białko i witaminy, zastępując nimi tłuszcze i węglowodany. Oczywiście możemy je również spożywać, ale w mniejszych ilościach niż dotychczas. Warto również pamiętać, że brzuch nie reaguje tylko i wyłącznie na bodźce fizyczne, bowiem odczuwa on też zmiany zachodzące w naszej psychice. Żyjąc w ciągłym stresie możemy spodziewać się, że skurcze brzucha nas dopadną.

Nieodpowiednia praca

Bardzo wiele osób, obejmujących ważne stanowiska ma problemy z brzuchem, ponieważ poddawani są ciągłym próbom i nie mogą nawet spokojnie zjeść posiłku, gdyż w każdej chwili mogą zostać wezwani do biura, by wypełnić jeszcze kilka obowiązków. Taki tryb życia nie tylko jest niebezpieczny dla naszego brzucha, ale również dla całego organizmu, który po prostu może być przemęczony. Czasem warto zrezygnować z takiej pracy, ponieważ zdrowie powinno być najważniejsze. Osoby cierpiące na dolegliwości związane z brzuchem powinny wiedzieć, że jeżeli jednak skurcz mięśni brzucha trwa dłuższy czas i dochodzą do tego takie objawy jak gorączka i utrata wagi to należy udać się na wizytę u lekarza i omówić swój problem.