Torbiele i zespól PCO.

Torbiele i zespól PCO.

 Torbiele i zespól PCO.Kobiece narządy płciowe odgrywają niesamowicie istotną rolę w życiu kobiety, są również narażone na szereg dolegliwości, które mogą przyczynić się do poważnych zaburzeń, z którymi bez interwencji lekarza trudno jest sobie poradzić. Bardzo ważne są regularne badania u ginekologa, który będzie na bieżąco monitorował stan narządów płciowych, które odpowiadają nie tylko za płodność i możliwość rozmnażania się.

Czy torbiel to duży problem?

Torbiele na jajnikach to często pojawiający się problem. Jeśli ich struktura nie wykazuje, że mogą być one niebezpieczne, co musi być sprawdzone z pomocą lekarza to leczenie nie jest wymagane. Takie torbiele zwykle samoistnie wchłaniają się po kilku cyklach menstruacyjnych. Problem pojawia się wtedy, kiedy torbiele przestają samodzielnie się wchłaniać i pojawia się ich znacząca ilość. Wówczas można mówić o problemie policystycznych jajników. Jest to schorzenie, które trzeba leczyć, ponieważ niesie ono za sobą szereg konsekwencji, z którymi niełatwo jest sobie poradzić.

Co to jest PCO i jakie daje objawy?

Obraz zespołu policystycznych jajników można ocenić za pomocą ultrasonografii. Pojawiające się cysty nie są jednak jedynym problemem, który pojawia się przy tej chorobie. Wówczas cała gospodarka hormonalna zostaje zaburzona. Najczęściej wzrasta poziom prolaktyny, która skutecznie blokuje owulację prowadząc do bezpłodności. Zostaje zaburzony stosunek LH do FSH. Wzrasta stężenie męskich hormonów płciowych prowadzących do hirsutyzmu oraz do zmiany budowy ciała, które zaczyna przybierać męskie kształty. Bardzo często pojawiającym się problemem są również problemy z cerą a także choroby tarczycy lub insulinooporność, którą również należy leczyć, bo w przeciwnym razie możne ona prowadzić do cukrzycy. PCO na początku najczęściej leczy się za pomocą tabletek antykoncepcyjnych za sprawą której regulują się cykle a jajniki są wyciszone i nie nadwyrężają się zbytnio. U kobiet, które chcą zajść w ciąże bardzo często potrzebna jest farmakologiczna stymulacja pracy jajników.