Jak poradzić sobie z badaniami poziomu witamin

Podstawowe funkcje zatok przynosowych

 

Podstawowe funkcje zatok przynosowychBudowa anatomiczna ludzkiej czaszki nie jest żadną tajemnicą. Lekarze od dziesiątek lat zaglądają do jej wnętrza. Pomimo dobrej znajomości jej anatomii, niektóre funkcje poszczególnych organów w niej występujących nie są w pełni poznane. Do dziś nie ma stuprocentowej pewności co do roli jaką pełnią zatoki nosowe. Ich specyficzne umiejscowienie i budowa budzą wiele pytań, na które nie można jednoznacznie odpowiedzieć.

Jama nosowa

Zatoki przynosowe z definicji są przestrzeniami znajdującymi się w części twarzoczaszki. Są one połączone z jamą nosową i wyścielone błoną śluzową. Składają się z kilku części między innymi zatoki szczękowej, największej z nich, występującej parzyście po obu stronach twarzy, a także pojedynczej sitowej i parzystej klinowej i czołowej.

Podstawową funkcją zatok nosowych jest oczyszczanie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Pełnią one także inne, ważne role. Przede wszystkim mają za zadanie odpowiednio ogrzać wdychane powietrze. Szczególnie zimą znajduje to zastosowanie, kiedy różnica temperatur pomiędzy organizmem, a temperaturą otocznia może sięgać nawet 30-40 stopni. Zatoki dbają również o odpowiednie nawilżenie wdychanego powietrza i regulują różnicę ciśnień podczas oddychania. Z ważnych funkcji warto wspomnieć o ochronnej roli zatok przynosowych. Zabezpieczają one mózgoczaszkę przed ewentualnymi urazami, a także znacząco zmniejszają jej wagę. Nie ulega wątpliwości, że wpływają na siłę głosu i tworzą przestrzeń rezonacyjną, wzmacniającą wydawane dźwięki.

Wizyta u specjalisty

Jak ważne są zatoki przynosowe przekonujemy się dopiero w momencie, kiedy pojawiają się problemy w ich prawidłowym funkcjonowaniu. Stany zapalne zatok nosowych mogą znacząco wpływać na stan zdrowia. Ich umiejscowienie w bliskiej okolicy ważnych organów i tkanek nie pozostaje bez wpływu. Dlatego jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, uczucie ucisku w twarzoczaszce czy ropna wydzielina z nosa, powinno to skłonić do wizyty u specjalisty. Zdiagnozuje on schorzenie i zaleci odpowiednie, skuteczne leczenie. Niezwykle ważne jest regularne oczyszczanie zatok.