Na czym polega AMD?

Na czym polega AMD?Funkcjonowanie narządu wzroku nierozerwalnie związane jest z ewentualnością wystąpienia licznych chorób, które mogą w sposób znaczący wpływać na jego strukturę. Tak jest chociażby w przypadku dolegliwości, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej. Może ono doprowadzić do częściowej bądź całkowitej utraty wzroku.

Związane jest z defektem części siatkówki zwanej plamką żółtą. Jest ona odpowiedzialna za widzenie centralne, a także takie czynności jak prawidłowe postrzeganie kolorów oraz ostrość obrazów. Zwyrodnienie (AMD) najpowszechniej pojawia się wśród osób starszych, pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Zazwyczaj jest głównym powodem starczej ślepoty.

Niezwykle często występowanie tej choroby związane jest z obciążeniami genetycznymi, z którymi nie sposób walczyć. Pozostałe przyczyny dotyczą również działania promieniowania ultrafioletowego, a także niedoboru selenu, cynku oraz witaminy E i C. Wszystko to sprawia, że w naszym organizmie rodzą się tak zwane wolne rodniki zdecydowanie przyspieszające starzenie się komórek. To właśnie one powodują omawiane zwyrodnienie.

Objawy tej choroby oczu polegają na uczuciu dyskomfortu, nieostrym widzeniu i zamazanym obrazie. Z czasem defekty te zostają pogłębione, chory w centralnej części zauważa również czarną plamkę, która z wiekiem się powiększa, aż obejmuje cały zakres widzenia. Niestety do tej pory nie odkryto skutecznej metody leczenia schorzenia. Możliwe jest tylko spowolnienie jej działania poprzez przyjmowanie dużych ilości antyoksydantów, witaminy E, C, cynku oraz glutanionu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najczęściej występujących chorobach oczu, przeczytaj: http://www.mojeoczy.pl/dolegliwosci-oczu-kat/choroby-oczu/