Doceń niepozorną, zieloną herbatę

Doceń niepozorną, zieloną herbatę

Chińczycy od wieków korzystają z dobroczynnych właściwości zielonej herbaty, ale na szczęście w naszym kraju trend picia tego typu herbatki również się coraz bardziej zakorzenia. Okazuje się, że w niepozornych liściach zielonej herbaty kryje się bogactwo najróżniejszych związków, które wpływają korzystnie na nasz cały organizm. Jakie właściwości posiada zielona herbata?

Niezwykłe działanie zielonej herbaty

Zielona herbata to skarbnica antyoksydantów, które chronią nasze komórki przed uszkodzeniem oraz stanem zapalnym, który prowadzi do przewlekłych chorób i wielu nieprzyjemnych w skutkach dolegliwości. Jednym z nich jest katechina, która dodatkowo jest w stanie skutecznie zmniejszyć absorpcję jelitową cholesterolu. W liściach zielonej herbaty znajdziemy również polifenole, garbniki, alkaloidy, lipidy, aminokwasy oraz teinę.

Okazuje się, że zielona herbata wykazuje działanie antynowotworowe, ponieważ zawiera bardzo silne przeciwutleniacze chroniące DNA przed działaniem kancerogennych substancji. Ponadto wykazuje też działanie ochronne przed rakiem skóry. Jeśli pijemy więc taką herbatkę regularnie, to możemy liczyć na zmniejszone prawdopodobieństwo zachorowania czy też poparzenia słonecznego.

Zastosowanie zielonej herbaty w kosmetologii

Warto wiedzieć, że zielona herbata jest coraz częściej wykorzystywana do produkcji kosmetyków, ponieważ hamuje niszczące działanie wolnych rodników oraz chroni skórę przed fotostarzeniem. Dzięki temu możemy liczyć na opóźnione pojawienie się zmarszczek czy też przebarwień. Dodatkowo zielona herbata wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, więc stosowanie kosmetyków z jej wyciągami jest szczególnie polecane do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się czy też trądzikowej.

W celu zwiększenia siły działania naparu z zielonej herbaty warto dodać do niego kwaśny sok czy też witaminę C w proszku. Na rynku dostępna jest już nawet gotowa zielona herbata z cytryną, co znacznie poprawia jej walory smakowe. W celu poprawienia smaku można jeszcze dodać do naparu świeżych liści mięty, co sprawi, że herbata przestanie mieć gorzkawy posmak.