Zapalenie zatok

Chore zatoki u dzieci

Chore zatoki u dzieciRodzice starają się dbać przede wszystkim o zdrowie swoich dzieci. Jest to bardzo ważne, ponieważ maluchy szybko łapią różne infekcje i choroby. To właśnie u dzieci zwykły katar może przerodzić się w bardzo poważną dolegliwość, jaką są chore zatoki. Jak więc wyleczyć je u osób najmłodszych?

Zapalenie zatok u dziecka objawy

Na samym początku należy dowiedzieć się, czy katar rzeczywiście jest objawem chorych zatok. Może tak się stać, jeśli wydzielina będzie się utrzymywać przez kilka tygodni. Katar będzie wtedy dość gęsty, dlatego dziecko nie poradzi sobie z jego wydmuchaniem. Innym objawem zapalenia zatok będzie kaszel. Często spowodowany jest on właśnie nadmierną ilością wydzieliny, która zaczyna spływać po ściance gardła. Najczęściej taki kaszel pojawia się w nocy oraz z samego rana. Może on trwać nawet do dwóch godzin. Kolejnym, niepokojącym objawem będzie ogólne osłabienie dziecka. Maluch cierpiący na chore zatoki prawdopodobnie nie będzie emanować energią i niechętnie spożyje posiłki. U starszych dzieci występują również bóle głowy, które nasilają się przy podczas pochylania ciała.

Zapalenie zatok u dzieci leczenie

W leczeniu chorych zatok najlepsze efekty przyniesie pozbycie się nadmiernej wydzieliny z zatok. W tym celu należy nauczyć dziecko poprawnego wydmuchiwania nosa. Maluch powinien regularnie sięgać po chusteczkę i osobno czyścić dwie dziurki. Dobre efekty przyniosą również płukanki. Można je przygotować z wody morskiej lub soli fizjologicznej. Takie płukanki pomagają dziecku dobrze wysmarkać nos, a tym samym pozbyć się wydzieliny z zatok. Oprócz tego należy pamiętać o nawilżaniu okolic nosa. Miejsca obok nozdrzy mogą być bowiem silnie przesuszone, dlatego należy je odpowiednio pielęgnować. Zapalenie zatok u dzieci jest leczone dość łatwo i szybko przynosi pozytywne rezultaty. Jeśli jednak tak się nie stanie , maluchowi będzie potrzebna kuracja antybiotykowa. Takie lekarstwa może wypisać wyłącznie lekarz i zalecić ich odpowiednie dawkowanie.